Skoda – historia i ciekawostki o czeskiej marce. Co musisz o niej wiedzieć?


Auta Skoda spotykasz na ulicach miast praktycznie codziennie, a Polska jest jednym z krajów, w którym są one niezwykle popularne. Być może nie wiesz jednak, że jest to najstarsza marka samochodów na świecie. Zanim zaczęła jednak produkować pojazdy, była gigantem metalurgicznym oraz mechanicznym. Co jeszcze ukrywa się pod płaszczykiem tej motoryzacyjnej historii? Sprawdź!

Skoda – historia marki

Historia marki Skoda rozpoczyna się na terenie Austro-Węgier, w 1859 r. To właśnie tam Emil Skoda, przedsiębiorca, zapoczątkował swoją działalność w przemyśle, w miejscowości Pilzno. Był on inżynierem metalurgiem, który postanowił odkupić fabrykę odlewniczą chylącą się ku upadkowi. Wcześniej był on jej dyrektorem, a w momencie jej przejęcia miał zaledwie 27 lat! Nie chciał on jednak koncentrować się jedynie na wytopie stali. W zakładzie tym rozpoczął więc produkcję maszyn ciężkich. Niedługo potem zainteresował go również przemysł zbrojeniowy.

Po śmierci Emila Skody nieco zmieniono profil firmy. Kilka dekad później nastąpiło połączenie Skoda z Laurin & Klement, firmą prowadzoną przez Vaclava Laurina i Vaclava Klementa. Nieco wcześniej ci dwaj panowie rozpoczęli produkcję bicykli, natomiast później „przerzucili się” na cztery koła. Pierwszym stworzonym przez nich autem było Voiturette A – niewielki samochód z silnikiem o mocy 7 KM. W 1931 r. powstała Skoda 633, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu na najlepszy mały samochód sześciocylindrowy tamtych lat. Warto dodać, że zarówno Laurin i Klement, jak i sam Skoda byli geniuszami techniczno-handlowymi, co od początku dobrze wróżyło tej marce.

W niedługim czasie powstały cztery kolejne, godne uwagi modele. Skoda Popular została zaprojektowana z myślą o szerokim gronie odbiorców i ją również szybko uznano za jeden z najlepszych samochodów na świecie. Skoda 640 Superb była z kolei autem luksusowym, przeznaczonym dla bardzo wymagających klientów. Nie można zapomnieć także o Skodzie Rapid, która była modelem dla niższej klasy średniej. Wszystkie te auta sprawiły, że Skoda szybko urosła do rangi potęgi motoryzacyjnej.

Podczas II wojny światowej Skoda została przejęta przez niemiecki przemysł zbrojeniowy i produkowano w niej skrzydła samolotów, wały korbowe oraz silniki do ciągników. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego powrócono do produkcji samochodów osobowych, które cieszyły się dużą popularnością w państwach bloku wschodniego – zwłaszcza, że panował wówczas w nich deficyt tego typu aut. Można powiedzieć, że Skoda była prawdziwą „perlą w koronie” imperium socjalistycznego. Oferowała ona bowiem zaawansowane technologie, a do tego zatrudnieni w niej byli znakomici specjaliści.

W 1959 r. powstały takie modele, jak Skoda Spartak czy Skoda Octavia. Zaczęto wówczas produkować także mikrobusy oraz samochody dostawcze. Kilka lat później na rynku pojawił się kolejny, rodzinny model – tym razem była to Skoda 1000 MB, której silnik znajdował się z tyłu. Auto stanowiło bazę dla wielu kolejnych modeli tej marki. W 1987 r., rozpoczęto współpracę z włoską firmą stylistyczną Carozzeria Stille Bertone przy modelu Favorit, który już wcześniej pojawiał się w ofercie marki – tym razem jego sprzedaż wyniosła kilka milionów egzemplarzy.

Kiedy zakończyła się epoka komunizmu, Skoda została sprzedana Volkswagenowi. To z kolei pozytywnie wpłynęło na jej dynamiczny rozwój, w tym również na dotychczas niezdobytych, zagranicznych rynkach. Pierwszym owocem tej fuzji była Skoda Felicia. Niedługo potem świat ujrzał nowy model tej marki – Skodę Octavię. Szybko stała się ona wizytówką tej firmy, a zarazem autem wyznaczającym nowe standardy w branży. O wielkim sukcesie marki Skoda nad Wisłą zadecydował właśnie model Octavia wraz z modelem Fabia.

To jednak nie koniec historii marki Skoda. Po 2000 r. rozpoczęła się ofensywa SUV-ów. Do flagowych aut w tej kategorii można zaliczyć Skodę Yeti, Skodę Kodiaq oraz Skodę Karoq i Kamiq. Mówiąc o Skodzie, nie można zapomnieć także o autach elektrycznych. Skoda Vision E, która zalicza się do tego zaszczytnego grona, to pięciodrzwiowy SUV o sportowym charakterze i atrakcyjnym, nieco futurystycznym designie.

Ciekawostki o samochodach Skoda

Skoda stworzyła wiele wspaniałych pojazdów, które wielokrotnie wygrywały na międzynarodowych wyścigach. Nie wszyscy wiedzą, że Skoda produkuje również autokary oraz samochody ciężarowe. Pierwsze ciężarówki zeszły z jej linii montażowych jeszcze przed wojną. Słynne Jelcze, zwane również „ogórkami”, powstały także na bazie Skody. Ciekawostką jest również to, że w 2011 r. co 20 minut sprzedawano przynajmniej jedną Skodę Octavię A5.

Gadżety z samochodami Skoda

Twój tata rządzi na drogach? Cóż, jeśli jest to dla Ciebie niekwestionowany autorytet w zakresie poruszania się autem, mamy idealny prezent dla niego. Spraw mu wyjątkowy gadżet z samochodem Skoda i doceń go za wszystkie wskazówki, jakich udzielał Ci podczas nauki jazdy. Dzięki niemu Twoja kolejna wizyta u rodziców będzie wyjątkowa. Odkryj naszą ofertę I zobacz, jak wiele wspaniałych produktów możesz u nas znaleźć!