Samochody Jaguar – jak powstały? Historia i ciekawostki

Przez cały okres historii firma Jaguar miała wzloty i upadki. Dziś jej samochody są synonimem luksusu i prestiżu, a ona sama – jedną z najbardziej cenionych marek na świecie. Niektóre jej modele osiągają wręcz kosmiczne ceny, a dla wielu osób są to wciąż samochody marzeń. Dowiedz się więcej!

Samochody Jaguar – historia

Historia marki Jaguar rozpoczęła się równo 100 lat temu, w 1922 r. Założył ją William Lyons, a jej pierwsza nazwa to Swallow Sidecar Company. Początki tej firmy – tak jak i wielu innych przedsiębiorstw samochodowych – są jednak co najmniej zaskakujące. Być może słyszałeś już o historiach marek, które rozpoczynały od produkcji silników lotniczych czy klimatyzatorów. Jak się okazuje, firma znana dziś jako Jaguar produkowała na początku wózki pasażerskie dla motocykli. W pewnym momencie marka wprowadziła do swojej oferty aluminiowe nadwozia, zaprojektowane z myślą o różnych pojazdach na rynku brytyjskim. Jednak już po 9 latach od założenia firmy wyprodukowała ona pierwszy samochód – SS1. Była to dwudrzwiowa limuzyna, której wypuszczenie na rynek okazało się prawdziwym przełomem w historii Jaguara.

Pierwszy samochód wypuszczony na rynek zmienił niedługo potem nazwę na „SS Cars Ltd”. Pierwsze auto wyprodukowane jako Jaguar powstało z kolei w 1935 r. Od tego momentu mocne silniki, duże prędkości i aerodynamiczne kształty stały się wizytówką marki. Niedługo później, po rozpoczęciu II wojny światowej, firma zaczęła produkować przyczepki motocyklowe na potrzeby militarne. Po jej zakończeniu przedsiębiorstwo oficjalnie zmieniło swoją nazwę na Jaguar Cars Ltd – poprzednia mogłaby się kojarzyć z niemieckim SS.

W 1948 r., podczas salonu motoryzacyjnego w Londynie, marka Jaguar zaprezentowała dwa sportowe modele: XK100 i XK120.

Samochód Jaguar XK100
Samochód Jaguar XK100 Sports 1948
Samochód Jaguar XK120 Roadster
Jaguar XK120 Roadster

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Były to co prawda tylko prototypy, jednak niedługo potem William Lyons podjął decyzję o ich seryjnej produkcji. O ile pierwszy model nie odniósł dużego sukcesu, o tyle ten drugi – już tak. Było to sześciocylindrowe auto o mocy 150 KM oraz pojemności 3,4 litra. Przykuwało uwagę za sprawą nowoczesnego designu i bardzo charakterystycznego przodu. Można powiedzieć, że ten model był po prostu piękny. W kolejnych latach powstały kolejne samochody z serii XK.

Jeszcze w 1948 r. linię produkcyjną opuścił kolejny model, Mark V, który wzbudził zainteresowanie bogatych klientów. Dzięki nieprzeciętnej prezencji oraz niezwykłemu komfortowi użytkowania udało mu się osiągnąć bardzo  wysokie wyniki sprzedażowe – zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach. Wysoką poprzeczkę branży samochodowej postawił również kolejny samochód Jaguara – limuzyna Mark VII. W portfolio marki wciąż brakowało jednak auta, które byłoby dostępne dla nieco mniej zamożnych klientów. Jednak w 1955 r. pojawia się jednak model Mark I, a niedługo potem – Mark II – oba samochody skutecznie wypełniły tę niszę.

W 1961 r. swój debiut zaliczył w Szwajcarii Jaguar E-type. Posiadał on szczupłą konstrukcję oraz miejsca dla kierowcy oraz jednego pasażera. Dzięki tylnemu zawieszeniu udało się w nim osiągnąć niezwykły komfort prowadzenia. Pierwszym, co zwracało uwagę jednak w tym samochodzie, był jego elegancki wygląd, który szedł pod rękę z wyjątkową funkcjonalnością. Z pewnością był to model, który wyznaczył w branży nowe standardy i który cieszył się dużym zainteresowaniem klientów. Model E-type sprawił również, że Jaguary na stałe dołączyły do czołówki najlepszych marek samochodowych na świecie. Museum of Modern Art uznało ten model za najwybitniejszy w całej historii motoryzacji.

W 1968 r. powstał Jaguar XJ, który szybko okazał się flagową limuzyną marki. Był to jeden z tych samochodów, który ukazał się klientom niedługo później w kolejnych odsłonach. Śmiało można powiedzieć, że do dziś jest to najbardziej pożądany klasyk samochodowy. Tego zdania jest nawet Enzo Ferrari. Pewne jest również to, że to jedno z najbardziej rozpoznawalnych na świcie aut. Co więcej, w ciągu ostatnich dekad jego wartość znacznie wzrosła, co z kolei sprawiło, że rzadko pojawiają się okazje, aby kupić ów model w relatywnie niskiej cenie.

Ciekawostki o samochodach Jaguar

Marka Jaguar w przebiegu całej swojej historii pokazała, że nie boi się eksperymentów. Znalazło to odzwierciedlenie nawet w samej nazwie niektórych jej modeli. Jak się okazuje, w samochodach z serii XK literka „X” miała być skrótem od słowa „experimental”, natomiast „K” stanowiła spuściznę po różnych oznaczeniach projektów silnikowych. Ciekawostką jest to, że marka stworzyła do tej pory aż 108 modeli wyróżniających się nowatorskim designem oraz niezwykłą szybkością.

Gadżety z samochodami Jaguar

Szukasz prezentu dla osoby, która najchętniej nie wychodziłaby z auta? Twój mąż poza samochodem czuje się nieswojo? A może chcesz zaskoczyć dziewczynę pasjonującą się mechaniką? Jeśli tak, jesteś w dobrym miejscu. Niezależnie od tego, czy szukasz prezentu na walentynki, czy na Dzień Chłopaka, nasze gadżety podkreślą gust i zainteresowania obdarowanego. Przejrzyj naszą ofertę i znajdź idealne prezenty dla fana motoryzacji!