Citroen – co to za marka? Historia i ciekawostki

Citroen to jedna z tych marek, o których słyszał chyba każdy. Słynie przede wszystkim z wysokiej jakości materiałów oraz nietuzinkowych rozwiązań – można powiedzieć, że zawsze jest krok przed wszystkimi. Wiele jej aut biło i bije rekordy sprzedaży, i nic dziwnego: marka ta wciąż wyznacza trendy w swojej branży. Nie bez powodu wiele jej modeli uzyskało prestiżowy tytuł „Samochodu Roku”. Dowiedz się więcej!

Samochody Citroen – historia

Firma produkująca samochody Citroen została założona w 1919 r. Jest założycielem był Andre Gustave Citroen. Ciekawostką jest to, że inspirację do stworzenia firmy znalazł on w Polsce. To właśnie wtedy, kiedy odwiedzał nasz kraj, będący wówczas pod zaborami, odkrył on nową metodę wytwarzania kół zębatych. Zafascynowany tymi rozwiązaniami, kupił na to patent, a po powrocie do Francji założył firmę wytwarzającą koła zębate, z tym że były one stalowe, a nie – jak na polskich ziemiach – drewniane.

W czasie I wojny światowej firma musiała produkować amunicję do dział, dopiero później rozpoczęła produkcję aut. Sprzedaż pierwszego wypuszczonego na rynek samochodu, tzw. modelu A, okazała się ogromnym sukcesem. Ważne było to, że Citroen zaproponował w cenie wiele różnych rozwiązań, jak np. światła czy elektryczny rozrusznik, podczas gdy konkurencja kazała za nie dodatkowo dopłacać. To wszystko sprawiło, ze jeszcze przed początkiem lat 30. XX w. Citroen wypuszczał 30 proc. samochodów w całej Francji.

Samochody Citroen od początku zaskakiwały oryginalnym, nieco futurystycznym wyglądem. Stosowano w nich niebanalne rozwiązania technologiczne, zwracano uwagę także na wnętrza. Od samego początku matka potrafiła się także świetnie promować. W połowie lat 20. XX w. zamontowała na wieży Eiffle’a kilkadziesiąt tysięcy żarówek, które tworzyły napis „Citroen”– w tamtych czasach robiło to ogromne wrażenie. Marka zrobiła zatem wszystko, aby nie dało się jej nie kojarzyć.

Citroen 2CV Charleston
Citroen 2CV Charleston

Po II wojnie światowej powstał jeden z najbardziej charakterystycznych samochodów Citroena – model 2CV. Cechował się on bardzo prostą konstrukcją, miał bowiem spełniać jedno podstawowe zadanie: przewozić maksymalnie cztery osoby po zniszczonych wojną drogach. Innymi słowy, było to tanie auto przeznaczone dla mas, niektórzy określali je mianem „Brzydkiego Kaczątka”.

Niedługo później, w 1955 r., powstało jednak całkowite przeciwieństwo wspomnianego auta – Citroen DS. To jeden z najbardziej awangardowych pojazdów w portfolio marki. Jak na tamte czasy, wyróżniał się on kosmicznym wyglądem. Jego karoserię wykonano z tworzyw sztucznych i aluminium. Co więcej, zastosowano w nim zawieszenie hydropneumatyczne, dzięki czemu udało się uzyskać bardzo wysoki poziom komfortu, który stał się z kolei wizytówką marki. Do dziś w autach Citroen znajdują się miękkie, wygodne fotele, idealne do miejskiej jazdy. W czasach PRL-u cenili to zwłaszcza polscy klienci, którzy musieli nierzadko jeździć po niezbyt równych nawierzchniach. Ważne jest również to, ze naprawa znajdującego się w nich zawieszenia była stosunkowo prosta.

Citroen DS
Citroen DS

Do innych, futurystycznych modeli należał Citroen C10. Jego opływowa forma była inspirowana samą naturą, a konkretnie – kształtem spadającej kropli. Kolejną inspirację stanowiły dla niego maszyny latające. Główny projektant tego modelu chciał uzyskać jak najniższy opór aerodynamiczny, idący w parze z niską masą nadwozia. I to mu się udało!

W 1989 r. został wypuszczony kolejny, wyjątkowy model. Tym razem wyposażony był on w aktywne hydropneumatyczne zawieszenie. Był to tzw. Citroen XM, który wyróżniał się za sprawą jednoramiennej kierownicy. Nadwozie tego auta posiadało też wiele słupków bocznych. Ponadto samochody te w wersji kombi miały bagażnik na 2000 litrów, co sprawiło, że znalazły się one w europejskiej czołówce.

Ciekawostki o marce Citroen

Obecnie Citroen produkuje auta zarówno z silnikami benzynowymi, jak i jednostkami wysokoprężnymi. Z jego linii produkcyjnych schodzą również samochody elektryczne oraz hybrydowe. Najnowsze modele marki w dużym stopniu nawiązują do samej tradycji. Warto tu wspomnieć choćby o małym C1, kompaktowym C4 czy rodzinnym C5.

Jednym z najbardziej charakterystycznych samochodów marki, wspomnianym modelem DS, jeździli bogaci politycy oraz arystokracja. Co więcej, podróżował nim również sam papież – Jan XXIII. Ponadto auto to należało do Jurija Gagarina oraz Marca Chagalla. Można więc powiedzieć, że bardzo przypadło ono do gustu elitom. Warto też dodać, że to właśnie tym autem wywieziono podczas zamachu Charlesa de Gaulle’a oraz jego żonę w 1962 r.

Do dziś w logo marki można zauważyć dwa daszki, które symbolizują przekładnie, związane ze wspomnianymi kołami zębatymi – to właśnie od nich zaczęła się historia firmy Citroen. Warto też wiedzieć, że przekładnie z fabryki Citroena zamontowano m.in. w układzie sterowym Titanica, ich potencjał wykorzystała również marka Rolls-Royce.

Gadżety z samochodami Citroen

Szalejesz za samochodami Citroen i nie zamierzasz się z tym kryć? A może kocha spędzać z nim czas Twój chłopak lub mąż? Jeśli tak, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: w sklepie Giftmasz znajdziesz gadżety, które przypadną do gustu Tobie i Twoim bliskim. Wybierz kubek z nadrukiem, aby Twój ukochany mógł pić kawę w swoim warsztacie lub poduszkę, dzięki której będzie mógł śnić o kolejnych autach Citroen. Przejrzyj naszą ofertę i wybierz gadżet, który zrobi wrażenie na Twoich kolegach!