BMW – co warto wiedzieć o tej marce? Historia, ciekawostki

BMW to kultowa marka samochodów, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Luksus, nowoczesne technologie oraz wysokiej klasy materiały. To wszystko sprawia, że produkowane przez nią modele to jedne z najbardziej pożądanych aut na całym świecie. Bez wątpienia jest to marka wyznaczająca trendy oraz standardy w fascynującym, a zarazem wymagającym świecie motoryzacji. Czym się ona na początku zajmowała? Jaka historia kryje się za jej logo? I który model BMW okazał się najdroższy? Odpowiadamy!

BMW – historia niezwykłej marki

Marka BMW, która stanowi synonim luksusu i elegancji, narodziła się na początku XX w., a konkretnie – w 1916 r., w Niemczech. Początkowo nazywała się ona „Bayerische Motoren Werke”, w niedługim czasie nazwa ta uległa jednak skróceniu. Była to jedna z najlepszych decyzji jej właścicieli – dzięki temu do dziś nazwa ta natychmiast zapada w pamięć. W Polsce niektórzy żartują, że stanowi ona rozwinięcie określenia „Będziesz Miał Wydatki”. 🙂

Na początku firma BMW produkowała silniki dla samolotów, które wykorzystywane były podczas I wojny światowej. Ale nie tylko ! Okazuje się, że oferowała ona wówczas szeroką gamę produktów, które dziś zupełnie nie są kojarzone z tą marką. Artykuły gospodarstwa domowego, hamulce kolejowe, urządzenia rolnicze, jak również silniki do autobusów, ciężarówek i pomp. To właśnie na takie produkty był popyt w czasie I wojny światowej, i dlatego to właśnie je wówczas produkowano.

Później marka BMW zaczęła wypuszczać z fabryki motocykle, a dopiero w następnej kolejności – samochody. Przez długi czas nie miała ona zatem z nimi nic wspólnego! Zmieniło się to w 1928 r. Pierwszy markowy pojazd z logo BMW zszedł z linii produkcyjnej rok później. Był to model BMW 3/15 PS DA 2, stanowiący wersję licencyjnego modelu Dixi. Inspirowany był on legendarnym samochodem Austin Seven.

Większość osób kojarzy markę BMW przede wszystkim ze stolicą Bawarii, czyli Monachium. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości pierwsze wyprodukowane przez nią auta powstały w mieście Eisenach.  Zlokalizowanym nie na południu, ale w centralnej części Niemiec.

II Wojna Światowa

W czasie II wojny światowej, w wyniku nalotu aliantów monachijska fabryka została zrównana z ziemią. Po zakończeniu wojny sam zakład w Eisenach została przejęty przez Sowietów. W pewnym momencie udało się jednak odebrać im prawo do używania nazwy i logotypu marki, a także korzystania z charakterystycznych nerek, o których nieco więcej powiemy w kolejnym podrozdziale. Do 1955 r. samochody produkowano, w związku z tym, pod nazwą „EMW”.

Ożywienie w gospodarce firmy przyniósł rok 1962, kiedy to wyprodukowano samochód nowej klasy – BMW 1500. Przez kolejne lata auta tej marki cieszyły się niesłabnącą popularnością, a co i raz pojawiające się modele przyjmowane były z ogromnym entuzjazmem. Warto dodać, że to właśnie marka BMW skonstruowała pierwszy na świecie samochód elektryczny – nastąpiło to już w roku 1972. Nie był to, co prawda, model przeznaczony do masowej produkcji, jednak to właśnie wtedy marka ta pokazała, jak może wyglądać przyszłość motoryzacji, wyprzedzając wiele firm o całe lata świetlne.

W tym samym roku założono również BMW Motosport, markę produkującą sportowe wersje aut BMW. Pierwszy taki samochód, czyli BMW M1 pojawił się na rynku w 1978 r. – aby go dziś kupić, trzeba wydać – tak naprawdę – fortunę. W kolejnych latach firma zaczęła produkować więcej usportowionych modeli.

Czym wyróżnia się marka BMW?

Wizytówką marki BMW są duże, pionowe nerki, będące w rzeczywistości podwójnym wlotem powietrza do chłodnicy. Zlokalizowane są one pod maską samochodów i są one zastrzeżonym znakiem towarowym tej marki. Co więcej, bardzo charakterystyczne są dla nich sześciocylindrowe silniki, które jednak coraz częściej zastępowane są czterocylindrowymi. Pierwszy model, który mógł się pochwalić dwoma wymienionymi wyżej podzespołami, powstał już w 1933 r.!

Wlot powietrza "nerka"

Utarło się stwierdzenie, że logo BMW przedstawia kręcące się śmigło samolotu. W rzeczywistości jest to nieprawda. Logo to powstało jeszcze zanim firma zajęła się produkcją silników lotniczych, jednak postanowiła ona przekształcić tę pogłoskę w prawdę i skorzystać na tej interpretacji. Co zatem miała prezentować niebiesko-biała szachownica w rzeczywistości? Jak się okazuje, logo było inspirowane flagą Bawarii, w której znajdowała się główna siedziba przedsiębiorstwa. Sam krążek, który w nim występuje, związany jest z kolei z logo firmy Rapp Motor, dzięki której powstała marka BMW – można zatem powiedzieć, że jest to swego rodzaju hołd złożony dla tego przedsiębiorstwa.

Najdroższy model

Który model okazał się najdroższy w całej historii marki? Jak się okazuje, był to BMW 507 Series II Roadster, który osiągnął na aukcji cenę 5 miliona dolarów! Za tę kwotę samochód został sprzedany w 2018 r. W sumie wyprodukowano tylko 252 egzemplarze tego modelu. Natomiast, jeśli chodzi o to konkretne auto, należało ono do brytyjskiej ikony wyścigów, Johna Surteesa. Wygrał on m.in. Mistrzostwa Świata Formuły 1 w 1964 r., za kierownicą Ferrari.

W 1994 r. BMW kupiło brytyjską Grupę Rover. Firma ta zajmuje się, w związku z tym, obecnie również produkcją takich modeli, jak Mini Cooper, Rover MG czy Land Rover. Co więcej, przejęła ona także markę Rolls-Royce. Obecnie firma wypuszcza modele z kolejnych linii produkcyjnych – przeznaczone są one zarówno na rynek konsumencki, jak i luksusowy. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na BMW 328 Hommage Concept, czyli samochód koncepcyjny, inspirowany designem w stylu art deco. Stanowi on hołd dla modelu BMW 328, który powstał na przełomie lat 30. i 40., i poruszał się wówczas z prędkością 166 km/h – w tamtych czasach musiało to robić ogromne wrażenie. Nowy model BMW stanowi natomiast jego nowoczesną interpretację.

Gadżety dla fanów BMW

Jesteś fanem BMW? A może poszukujesz prezentu dla miłośnika tej marki? Jeśli tak, możesz poczuć się w naszym sklepie jak u siebie! Znajdziesz u nas m.in. koszulki, kubki, podkładki pod myszki oraz torby z wizerunkiem tego samochodu. Interesują Cię inne auta? W takim razie przejrzyj cały nasz asortyment. Znajdziesz w nim zarówno coś dla siebie, jak i dla swojego taty lub chłopaka. Zobacz kolekcję gadżetów samochodowych w GiftMasz!